Raksystemsin asiantuntijat ovat saaneet toimia Agronomitalon korjaushankkeiden rakennesuunnittelijoina 1990-luvulta lähtien.

Agronomitalon korjaushankkeiden rakennesuunnittelijana 1990-luvulta lähtien

Helsingin Kasarmitorin laidalla komeilee monille tuttu jugendvaikutteista kansallisromantiikkaa edustava talokaunotar. Erityisesti julkisivua koristavat kipsiveistoshirviöt ja -sammakot jäävät vuonna 1901 valmistuneesta Agronomitalosta mieleen. Talosta on pidetty vuosien aikana hyvää huolta, jonka vuoksi pääsemme ihastelemaan taloa vielä näin 120 vuotta valmistumisen jälkeenkin. Raksystems on saanut toimia talon korjaushankkeiden rakennesuunnittelijana 1990-luvulta lähtien.

Talokaunottaren vaiherikas elämä

Agronomitalo tunnettiin alkujaan nimellä Lääkäreiden talo. Talon suunnitteli maineikas arkkitehtitoimisto Gesellius, Lindgren & Saarinen. Alkuvuosina talon suurissa asunnoissa asui maineikkaita lääkäreitä, joissa he pitivät vastaanottojaan. Myös vaatimattomammille vuokralaisille oli talossa pienempiä asuntoja, mutta niihin kuljettiin sisäpihan kautta.

Kiinteistö siirtyi Agronomien yhdistyksen omistukseen vuonna 1953 ja se on siitä asti ollut toimitilakäytössä. Yhdistyksen nimi vaihtui Agronomiliitoksi 1980-luvulla.

Kiinteistökauppaan liittyy mielenkiintoinen tarina, sillä lähes puolet kaupparahoista maksettiin kahvilahjoituksen kautta saaduista varoista. Agronomijärjestö oli saanut 10 000 kiloa kahvipapuja 50-vuotislahjaksi Argentiinassa asuvalta kauppaneuvokselta, joka tunsi sympatiaa järjestöä kohtaan. Järjestö sai pavuista 21 miljoonaa markkaa.

Omistaja on pitänyt kulttuurihistoriallisesta kiinteistöstä hyvää huolta

Agronomitalo on käynyt vuosien aikana läpi monia suurempia ja pienempiä remontteja. Kiinteistöstä on haluttu pitää huolta, joten sitä on korjattu ja huollettu säännöllisesti.

Olavi Montin Arkkitehdit D4:sta on toiminut muutostöiden arkkitehtina 1990-luvun alusta alkaen. Hän ja rakennesuunnittelijamme ovat toimineet yhdessä talon hankkeissa yli 30 vuoden ajan.

Yhteistyö on ollut alusta alkaen molemmin puolin toimivaa, jota on edistänyt rakennuttajan tahtotila käyttää suunnittelijoiden työpanosta aina tarvittaessa’’, Montin kertoo.

’’Myös arkkitehti- ja rakennesuunnittelijoiden pysyvyys on helpottanut työtä. He ovat olleet motivoituneita kaikissa talon hankkeissa, joten yhteinen kieli ja ratkaisut on aina löydetty’’, jatkaa Montin.

Agronomitalon muutoshankkeen rakennesuunnittelu.
Agronomitalon muutoshankkeen rakennesuunnittelu.
Raksystemsin asiantuntijat ovat saaneet toimia Agronomitalon korjaushankkeiden rakennesuunnittelijoina 1990-luvulta lähtien.
Raksystemsin asiantuntijat ovat saaneet toimia Agronomitalon korjaushankkeiden rakennesuunnittelijoina 1990-luvulta lähtien.
Raksystemsin asiantuntijat ovat saaneet toimia Agronomitalon korjaushankkeiden rakennesuunnittelijoina 1990-luvulta lähtien.

Uusin muutostyö löytyy ullakolta

Agronomitalon uusin korjaushanke alkoi vuonna 2018. Hanke sisältää kiinteistön kylmän ullakkotilan muuttamisen toimitilakäyttöön. Purkutyöt valmistuivat jokin aikaa sitten ja uutta rakennetaan kovaa vauhtia. Valmista pitäisi olla vuoden 2022 syksyllä.

”Hanke on edennyt mallikkaasti’’, tiivistää Agronomiliitto ry:n toiminnanjohtaja Ilkka Pekkala.

Myös hankkeessa rakennesuunnittelijana toimiva Eetu Veikkanen Raksystemsiltä komppaa Pekkalaa.

”Hyvin on mennyt. On ollut hieno nähdä miten vuosien suunnittelutyö alkaa realisoitua’’, Veikkanen kertoo.

’’Talo on hyvin monimuotoinen ja se myös haluttiin pitää sellaisena. Esimerkiksi talon kattojen lappeita on lähes kaikissa eri suunnissa, koissa ja kulmissa. Talosta löytyy myös 18 uniikkia savupiippua. Kun kaikki vanhat kattorakenteet haluttiin vahvistaa puu- ja teräsrakenteilla, niin kyllähän siinä riittää suunnittelijalle hommaa mukavasti’’, tiivisti Veikkanen.

Jaa tämä

Jaa tämä: Facebook Jaa tämä: LinkedIn Jaa tämä: Twitter Jaa tämä: WhatsApp